Святий праведний Іоанн пресвітер, Кронштадтський чудотворець говорить: «Для чего Святая Церковь ежегодно воспоминает и празднует высочайшие события христианского мира, например, Благовещение, Рождество Христово, Крещение, Воскресение и прочие? Для того чтобы возгревать и утверждать нашу веру, наше христианское упование, нашу благодарность и любовь к Богу и Божьей Матери …, чтобы вспоминать и не забывать наше небесное, вечное отечество и не иметь пристрастия к временной, преходящей жизни… Христианские праздники дают познание: о силе покаяния и бесконечном милосердии Божьем, милующем грешников, о силе и спасительности милосердия и милостыни».
І святкування Різдва Христового, і зустріч Нового року приносять мир і злагоду в наші серця і наші оселі. Впродовж перших січневих днів лунають в храмах, домах православних вірян чарівні слова різдвяних колядок. «Пісня – то є душа народу», – казав митрополит Харківський і Богодухівський Никодим. В своїй поетичній творчості духовний керманич Слобожанської землі залишив чимало рядків, що величають Народженого Христа.
І в січні цього року в храмах Богом береженої Харківської єпархії Української Православної Церкви в духовній єдності зі Вселенським Канонічним Православ’ям дорослі прочани та діти прославляли Богонемовля Христа.
8 січня, в день Післясвята Різдва Христового, під величними зводами Свято-Озерянского храму міста Харкова вихованці церковно-парафіяльної школи виступили з різдвяним святковим концертом. Послухати піснеспіви і привітати викладачів та учнів зі святом прийшли настоятель храму ігумен Никодим (Силко), керівник школи протодиякон Максим Талалай та парафіяни. В першій частині виступу учні виконали обробки колядок «Рождество к нам пришло», «Нова радість стала», «На небі зірка», прочитали вірш архієпископа Іоанна (Шаховського; † 1989) «Слава в вышних Богу»:
О, Господи, Великий, Безначальный,
Творец всех звезд, былинок и людей,
Ты утешаешь этот мир печальный
Безмерной близостью Своей!
Викладачка церковного співу Анна Олепір разом зі своїми колегами, випускниками та студентами Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського виконали твір Г.В. Свірідова (†1998) «Странное Рождество видевше» в обробці Андрія Сиротенка, керівника Харківського академічного камерного хору імені В. Палкіна та «Щедрик» М.Д. Леонтовича (до речі, в минулому році виповнилося 90 років від дня жорстокого вбивства видатного українського композитора та диригента, обробка української народної пісні якого відома в усьому світі як різдвяна колядка «Carol of the Bells»). Інна Бойко, яка викладає церковне мистецтво та живопис, разом з вихованцями подарували священнослужителям календар на 2012 рік «Небесний Єрусалим». Кожна дитина, від 3 до 14 років, намалювала на ньому один з найвідоміших храмів різних куточків Святої Русі, як то дзвінниця Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, собор Василія Блаженного тощо.
Відчуття священної гармонії, єднання Церкви земної з Небесною Церквою наповнювало серце, коли наступного дня, 9 січня, колективи шести церковно-парафіяльних шкіл Харківської єпархії виступали в Свято-Успенському соборі міста Харкова – історичному храмі, який до початку ХХ століття мав статус «кафедрального собору» і в якому, з ласки Божої, в останні часи відродилося літургічне життя. В унісон зі словами янгольського славлення голоси діточок співали: «Слава в вишніх Богу, і на землі мир, во человецех благоволєніє» (Лк.2, 14)
Протодиякон Максим Талалай
Свято-Озерянський храм м. Харків