ВИПУСК ХАРКІВСЬКОЇ ДУХОВНОЇ СЕМІНАРІЇ 2013 РОКУ Пресс-служба » Харьковские епархиальные ведомости » № 5 (228) май 2013  
 

Огляд навчального процесу в ХДС

Ось і минув 2012-2013 навчальний рік у Харківській духовній семінарії. Цей рік є особливим, бо виповнюється 20 років як трудами блаженної пам’яті митрополита Никодима було утворено Харківське духовне училище (1993), яке 1996 року було перетворене на Харківську духовну семінарію. За цей час ХДС закінчило багато пастирів, що несуть своє служіння не тільки на теренах нашої єпархії, але в інших єпархіях, навіть далеко за межами України. Багато чого змінилося в самій семінарії. Були покращені умови життя і навчання вихованців, розроблені і введені нові навчальні дисципліни, при семінарії були відкриті Іконописна школа і Регентське відділення, видається власний журнал «Вісник Харківської духовної семінарії»20 липня 2012 року рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви ректором Харківської духовної семінарії було призначено Високопреосвященнішого Онуфрія, архієпископа Харківського і Богодухівського, який був вірним соратником і є гідним продовжувачем справи світлої пам’яті митрополита Никодима. Відповідно до вимог Навчального Комітету при Священному Синоді УПЦ адміністративне управління ректором ХДС буде здійснюватися через першого проректора — протоієрея Валентина Ковальчука, за допомогою проректора з навчальної роботи — протоієрея Петра Козачкова і проректора з виховної роботи М. М. Стеця.
Урочисте відкриття нового 2012–2013 навчального року Харківської духовної семінарії відбулося 3 вересня. Божественну літургію в Озерянському храмі Покровського монастиря очолив ректор семінарії Високопреосвященніший архієпископ Харківський і Богодухівський Онуфрій. Архіпастиреві співслужили викладачі у священному сані, на богослужінні були присутні й молилися викладачі й вихованці семінарії, багато з яких причастилися Святих Христових Таїн.
Після Божественної літургії архієпископ Онуфрій очолив молебень з приводу початку навчального року, на якому була прочитана молитва Небесному заступникові семінарії апостолу й євангелісту Іоанну Богослову.
Урочистий акт, присвячений початку нового навчального року, пройшов в актовій залі архієрейської резиденції на території Покровського монастиря м. Харкова.
На зборах була зачитана телеграма Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського й усієї України, надіслана до відкриття навчального року ректору, викладачам та учням Харківської духовної семінарії.
Архієпископ Харківський і Богодухівський Онуфрій звернувся з вітальним словом, у якому відзначив, що вперше відкриття навчального року у відродженій семінарії проходить без участі її першого ректора, блаженної пам’яті, митрополита Харківського й Богодухівського Никодима.
Також на урочистому акті з вітаннями виступили ректори провідних харківських вузів: ректор Національного технічного університету «ХПІ» Л. Л.Товажнянський, ректор Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревского Т. Б. Веркіна, ректор Харківського національного університету будівництва й архітектури Ю. М. Шкодовський.
Усім абітурієнтам, що поступили в семінарію цього року, ректор — Високопреосвященніший архієпископ Онуфрій з архіпастирським благословенням вручив екземпляри Нового Завіту.
Навчальний процес в Харківській семінарії забезпечують більше 40 педагогів: викладачів вищих навчальних закладів і священнослужителі та викладачі нашої єпархії, які мають відповідну духовну й світську освіту. Крім власне богословських дисциплін студенти вивчають й загальноосвітні предмети, що у майбутньому допоможе їм стати не тільки високоосвіченими священнослужителями, але й людьми, які розуміються й на педагогіці, психології, історії, мистецтвознавстві, музиці тощо.
Але життя в семінарії не обмежується тільки навчанням, це ще й наукова діяльність як викладачів, так і студентів. Приємно зазначити, що 21 грудня 2012 року на засіданні спеціалізованої вченої ради Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна відбувся захист дисертації П. Є. Міхаліцина, кандидата богослов’я, викладача ХДС на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук. Тема дисертації: «Літературна спадщина Григорія Назіанзина як ранньовізантійський культурно-історичний феномен (за матеріалами трагедії «Страждаючий Христос»).
Студенти й викладачі семінарії брали активну участь у наукових конференціях, читаннях і семінарах, які відбувалися і в Харкові, і в інших містах України. От лише їх невеликий перелік: Міжнародна науково‑практична конференція «Європейська інтеграція вищої освіти України в контексті Болонського процесу», V Покровські Міжнародні місіонерсько-просвітницькі читання «Досвід християнської святості в освітньому просторі: минуле й майбутнє», VII студентські Сковородинівські читання на тему: «Дух свободи внутрь нас родить»: Мудрість Григорія Сковороди у ХХІ столітті», 30‑а Міжнародна краєзнавча конференція молодих вчених «Краєзнавство в локальному та регіональному вимірі», IV щорічна студентська конференція «Студентська наука в духовній школі», Міжнародна науково‑теоретична конференція студентів та аспірантів «Україна і світ: гуманітарно-технічна еліта й соціальний прогрес», 66‑а Міжнародна конференція молодих вчених «Каразінські читання».
Студенти також займалися місіонерською й катехітичною діяльністю, так у межах катехітичних лекцій, що проводилися в різних навчальних закладах Харкова була проведена бесіда зі студентами Харківського житлово‑комунального тех­нікуму, в Національному аерокосмічному університеті ім. М. Є. Жуковського прочитана лекція на тему: «Основи православної віри». У квітні 2013 року студенти ХДС провели бесіду зі студентами історичного факультету Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Спілкування проходило у дружній атмосфері. Підсумком зустрічі стало взаємне бажання нових зустрічей, спільного проведення семинарів і свят.
З благословення ректора ХДС архієпископа Онуфрія викладачами семінарії було проведене заняття для слухачів курсів підвищення кваліфікації заступників командирів підрозділів з виховної роботи Повітряних Сил України при Харківському військовому університеті ім. І. Кожедуба, було проведено також методичний семінар для директорів і викладачів середніх шкіл Краснокутського району, де читається курс «Християнської етики» та «Православної культури Слобожанщини».
Цікаві й корисні заходи і зустрічі проходили власне й у семінарії. У вересні 2012 року на запрошення ректора ХДС Високопреосвященнішого Онуфрія, архієпископа Харківського й Богодухівського зустрівся з викладачами й студентами семінарії ієрарх Антіохійської Православної Церкви митрополит Мексиканський, Венесуельський, Карибських островів і усієї Центральної Америки Антоній.
В актовому залі ХДС відбулася тепла й невимушена бесіда. Митрополит Антоній розповів про свій життєвий шлях, про те, як став служителем Церкви, що народився він у Лівії. Більшу частину свого життя він живе в Мексиці й несе служіння в Центральноамериканському регіоні. Багато теплих слів митрополит сказав про свою дружбу із спочилим митрополитом Харківським й Богодухівським Никодимом. Владика зауважив, що це була щира й добра людина, значна фігура у світовому Православ’ї. Також мексиканський митрополит відзначив, що нині правлячий харківський архіпастир — архієпископ Онуфрій є гідним продовжувачем справи покійного пріснопам’ятного митрополита Никодима. Владика Антоній Відповів на численні питання студентів, які з великим зацікавленням слухали відповіді мудрого архіпастиря.
У грудні 2012 року в актовому залі Харківської духовної семінарії відбулася лекція відомого археолога, викладача Московського Свято-Тихонівського гуманітарного університету Микити Євгеновича Гайдукова. У своїй лекції Микита Євгенович зробив загальний огляд церковної археології як науки, дав вибрану бібліографію предмета, окреслив хронологічні й географічні границі курсу. Крім цього в лекції розглядалася історія виникнення перших християнських храмів, приводилася можлива їх класифікація й способи опису, окремим питанням були розглянуті християнські катакомби. Лекція Микити Євгеновича зробила сприятливе враження й викликала непідроблений інтерес із боку учнів і викладачів духовної школи.
У лютому 2013 р. в актовому залі ХДС відбулася лекція Олексія Чекаля, реставратора, дизайнера, каліграфа на тему: «Шлях із греків у слов’яни». Лекція була присвячена історії формоутворення грецької та старослов’янської азбуки, греко-слов’янській палеографії. Доступна у викладенні і водночас глибоко наукова лекція О. Чекаля справила велике враження на студентів та викладачів ХДС.
Незважаючи на велике навчальне навантаження, наукову, просвітницьку, катихізаторську роботу студенти ХДС мають трохи часу на дозвілля. Не можна не згадати про щойно утворену футбольну команду ХДС, яка за невеликий час досягла вже певних успіхів, провела кілька матчів з командами Молодіжного відділу Харківської єпархії, іншими молодіжними та студентськими командами Харкова.
Традиційними вже стали святкування масляної, щорічні паломницькі поїздки.
14 березня в Харківській духовній семінарії відбувся вечір, присвячений Сирному тижню, або Масляній.
На врочистій частині вечора звучали пісні, музичні твори, розігрувалися сценки вихованцями духовної школи, свої виступи представили також і гості.
У якості глядачів на вечорі були присутні архієпископ Харківський і Богодухівський Онуфрій, священнослужителі, викладачі, студенти, всі, хто побажав прийти. На вечорі виступали хор ХДС під керівництвом регента прот. Федора Воскобойникова; тріо протодияконів Благовіщенського кафедрального собору (о. Роман Полікопа, о. Андрій Баранов, о. Микола Гончаров); хор регентського відділення при ХДС під керівництвом Світлани Алієвої; хор Покровського монастиря під керуванням Ганни Щеглової; театральної студії молодіжного відділу «Глаголъ»; вокально-інструментального ансамблю ХДС; вокально-інструментального ансамблю «Кварта» Свято-Пантелеїмонівського храму; дуету «Експресія» Свято-Пантелеїмонівського храму; творчого колективу Іконописної школи при ХДС.
У своєму вітальному слові Високопреосвященніший владика Онуфрій подякував організаторів і учасників святкового вечора, який з’єднує всіх, дарує радісні почуття та емоції.
Уже кілька років поспіль студенти нашої семінарії зустрічають Новий рік у Свято-Успенській Почаївській лаврі, беруть участь у богослужіннях у лаврських храмах, приступають до Святих Христових Таїн, спілкуються із студентами та викладачами Почаївської семінарії.
Важливою для семінарії подією стало відкриття комп’ютерного класу ХДС. 7 листопада 2012 року ректор ХДС архієпископ Харківський й Богодухівський Онуфрій звершив чин освячення. Високопреосвященніший владика ректор висловив побажання, щоб студенти зі смиренням і відповідною увагою ставилися до своїх занять, а нова техніка допомагала їм набувати мудрості на шляхах спасительного служіння.
У комп’ютерному класі студенти матимуть змогу готуватися до занять, семінарів, конференцій. Тут також проходитимуть заняття із засвоєння різних комп’ютерних знань для їх подальшого використання у парафіяльному служінні, місіонерській діяльності тощо.
Із сумом не можна не згадати і про втрату, що її цього року понесла наша семінарія. 8 грудня на 67 році життя відійшов до Господа викладач правознавства і Конституції України Володимир Іванович Гаєнко. У семінарії Володимир Іванович викладав з 2006 року, був глибоко віруючим православним християнином, користався великою повагою серед викладачів та студентів. Незважаючи на важку хворобу, він не припиняв проводити заняття майже до самої своєї смерті.
З цього навчального року з благословення архієпископа Харківського і Богодухівського Онуфрія при Харківській духовній семінарії відновило свою діяльність регентське відділення, вступні іспити на яке відбулися 1 жовтня.
Під час іспитів виявилась необхідність відновлення не тільки регентської школи, а й утворення курсів церковного співу. Велика кількість абітурієнтів, що не мають спеціальної музичної освіти, виявили бажання навчатися церковному співу. З благословення ректора семінарії архієпископа Харківського й Богодухівського Онуфрія була розроблена дворічна програма паралельно з регентськими курсами навчання церковних півчих.
Іконописна школа при Харківській духовній семінарії — спеціальний православний навчальний заклад, що готує іконописців для Української Православної Церкви. Метою освітнього процесу є відродження традиційного канонічного православного письма — іконопису й стінопису.
Іконописна школа існує вже з 2002 року, орієнтується на московську школу іконопису XIV–XVI століть, давню Візантію, балканські країни, прагне точно наслідувати канони Церковного Передання й намагається зберегти та передати неушкоджено неповторну символічну мову ікони, осмислити ікону як богослов’я в образах і фарбах.
У 2012 році Харківська іконописна школа при Харківській духовній семінарії відзначила свій 10‑річний ювілей. Зараз в ній навчається більше ніж 50 учнів, які вивчають богословські предмети: Старий й Новий Заповіт, катехізис, іконографію, реставрацію. Учні невпинно підвищують свій духовний рівень і вивчаючи роботи давніх майстрів, удосконалюють рівень іконописних робіт.
21 травня 2013 року, в день пам’яті апостола і євангеліста Іоанна Богослова, святого покровителя нашої семінарії, відбулися урочисті заходи з приводу закінчення 2012–2013 навчального року в Харківській духовній семінарії. Напередодні ввечері ректор семінарії архієпископ Харківський і Богодухівський Онуфрій зробив постриг у читці над випускниками денного відділення, що не перебувають у священному сані.
У самий день пам’яті апостола і євангеліста Іоанна Богослова архієпископ Харківський і Богодухівський Онуфрій звершив Божественну літургію в домовому Іоанно-Богословському храмі Архієрейської резиденції на території Покровського монастиря.
Божественна літургія за участю викладачів, випускників і учнів пройшла в храмі Покрову Божої Матері на території Покровського монастиря. Очолив богослужіння перший проректор семінарії протоієрей Валентин Ковальчук. Літургійні співи виконували хори вихованців денного й регентського відділень ХДС. Після Святого Причастя був відслужений молебень Небесному Заступникові духовної освіти на Слобожанській землі — апостолу Іоанну Богослову.
Урочисті збори із приводу закінчення 2012–2013 навчального року проходили в актовому залі Архієрейської резиденції. Очолив збори Високопреосвященніший архієпископ Онуфрій. На урочистих зборах вчений секретар ХДС архімандрит Володимир (Швець) прочитав доповідь, присвячену 20‑літтю відкриття Духовного училища в Харківській єпархії.
Проректор з навчальної частини протоієрей Петро Козачков оголосив інформацію про навчальний процес. В 2012–2013 році в ХДС навчалося: 67 студентів денного відділення, 89 студентів заочного відділення, 55 учнів іконописної школи, 24 учнів регентського відділення й співочих курсів. Усього цього року стіни семінарії залишають 63 випускники.
До речі, в цьому навчальному році вперше випускники нашої семінарії отримують дипломи бакалаврів богослов’я. Ректор ХДС, архієпископ Харківський і Богодухівський Онуфрій, вручив дипломи випускникам, деякі із студентів були відзначені грамотами. Випускники звернулися до ректора зі словами подяки за архіпастирське піклування. Високопреосвященніший архієпископ Онуфрій привітав викладачів і учнів із закінченням навчального року. У своєму слові до випускників архієпископ Онуфрій відзначив, що Небесний Заступник Харківської духовної семінарії — апостол і євангеліст Іоанн Богослов у Церковному Переданні йменується також апостолом любові. Усі, що залишають стіни духов­ної семінарії виносять із собою частку любові Христової, щоб на своїх життєвих шляхах утверджувати засади спасительної віри й братньої єдності. З благословення архієпископа Харківського й Богодухівського Онуфрія на честь 20‑ліття відродження духовної освіти на Слобожанщині викладачі семінарії були нагороджені медалями святителя Мелетія й Церковними грамотами.
Від імені викладачів і учнів перший проректор семінарії протоієрей Валентин Ковальчук подякував Високопреосвященнішому владиці за адміністративне й духовне керівництво й підніс на молитовну згадку ікону Спаса Нерукотворного. Завершив святкові збори короткий концерт семінарського хору під управлінням протоієрея Федора Воскобойникова.

Помічник проректора з виховної роботи, викладач ХДС,
ієрей Олег Кучер.
 
 
 
Другие новости по теме:

  • В Харківській Духовній Семінарії – 11 випуск.
  • Викладач ХДС взяв участь в урочистому відкритті навчального року в інститут ...
  • Вихованці духовної семінарії взяли участь у конференції, що пройшла в медич ...
  • Відбулась футбольна гра команд духовної семінарії та університету внутрішні ...
  • Церковними грамотами нагороджені викладачі «Православної культури Слобожанщ ...
  •  
      Просмотрено: 1022 раз Просмотров: 1022 автор: and 25 августа 2013 Напечатать Комментарии (0)